Znani a zakrzepica
Lekarze, sportowcy, politycy, aktorzy – nikt nie jest uprzywilejowany i specjalnie chroniony.
Przeczytaj kilka historii z życia znanych osób, których dotknęła zakrzepica.
-
Serena Williams
29 letnia Serena Williams w 2011 roku przeszła zakrzepicę żył głębokich. Była po dwóch operacjach stopy, którą okaleczyła odłamkami szkła w restauracji. Potem leciała samolotem z Nowego Yorku do Los Angeles, skąd trafiła do szpitala w związku z zatorowością płucną. Nawet tak aktywna zawodniczka, rakieta numer jeden na świecie, nie uchroniła się przed groźną zakrzepicą. Operacja oraz lot samolotem to podstawowe czynniki ryzyka wystąpienia zakrzepów.
-
Frida Kahlo
Meksykańska malarka całe życie zmagała się z wieloma chorobami. Chorowała w dzieciństwie na polio i prawdopodobnie rozszczep kręgosłupa. Jako nastolatka przeszła poważny wypadek i miesiące leżała w gipsie. W wieku 47 lat z powodu gangreny amputowano jej nogę do wysokości kolana. Zmarła w 1954 roku, sześć miesięcy po amputacji, a oficjalną przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej.
-
Zsa Zsa Gabor
Aktorka od 2002 roku po wypadku samochodowym została częściowo sparaliżowana i od tego czasu poruszała się na wózku inwalidzkim. W 2005 i 2007 roku przeszła dwa udary mózgu. W 2010 roku złamała biodro i przeszła operację wymiany stawu biodrowego. W 2010 roku, w wieku 93, została przewieziony do szpitala z powodu ciężkiego obrzęku nogi. Została zdiagnozowana masywna zakrzepica.
-
Raper Heavy D
W 2011 roku w wieku zaledwie 44 lat, raper Dwight Errington Myers, lepiej znany jako Heavy D, lider grupy Heavy D & the Boyz, upadł w swoim domu i nagle zmarł. Sekcja zwłok wykazała zatorowość płucną spowodowaną zakrzepicą żył głębokich nogi. Muzyk miał znaczną nadwagę, znany czynnik ryzyka zakrzepicy żył głębokich.
-
Richard Nixon
37. prezydent Stanów Zjednoczonych to najsłynniejsza ofiara zakrzepicy żył głębokich. Nabawił się jej lecąc prezydenckim Air Force One w 1972 roku z wizyty w Chinach.
Nazwa zespół klasy ekonomicznej jest mylący. Podróżując samolotem, nawet w pierwszej klasie jesteśmy narażeni na zakrzepicę. Także długie podróże samochodem to wzrost ryzyka formowania się zakrzepu. -
Jan Kulczyk
W 2015 roku zmarł jeden z najbogatszych Polaków. Zabieg kardiologiczny przeprowadzony był w renomowanej klinice w Wiedniu. Miał mu zapewnić długie i zdrowe życie. Nic nie zapowiadało tragedii. Powodem śmierci był zator płucny, jedno z możliwych i zagrażających życiu powikłań pooperacyjnych związanych z zakrzepicą.
-
Tomasz Olejniczak
Aktorka Sławomira Łozińska i pianista Janusz Olejniczak w 2002 roku stracili syna. Dzień wcześniej wysiadając z autobusu skręcił nogę i założono mu gips. W nocy dostał zatoru tętnicy płucnej, rano już nie żył. Nie otrzymał leków przeciwzakrzepowych po unieruchomieniu nogi. Był zapalonym żeglarzem i najlepszym studentem na medycynie.
-
Kamila Skolimowska
27 letnia polska lekkoatletka, mistrzyni olimpijska w rzucie młotem zmarła niespodziewanie w 2009 roku w czasie zgrupowania polskich lekkoatletów w Portugalii. Zasłabła na treningu, a podczas transportu do szpitala straciła przytomność. Mimo godzinnej reanimacji lekarzom nie udało się jej uratować. Przyczyną śmierci okazał się zator tętnicy płucnej. Zator był spowodowany nierozpoznaną zakrzepicą. Zawodniczka uskarżała się na bolącą łydkę, ale lekarz nie rozpoznał zagrożenia, a zaordynowany przez niego masaż uruchomił zakrzep i doprowadził do zatoru.
-
Conrad Jobst
Urodził się w Niemczech i w 1911 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, aby rozpocząć karierę w inżynierii mechanicznej. Cierpiał na przewlekłą niewydolność żylną. Zauważył, że stojąc w basenie odczuwa wielką ulgę z powodu ciśnień, jakie wywiera woda na nogi. Wykorzystał to doświadczenie w projektowaniu odzieży kompresyjnej. W 1950 roku założył fabrykę JOBST® w Toledo. Powstały pierwsze pończochy specjalnie zaprojektowany, aby zwiększyć szybkość przepływu krwi w nogach. Dziś stosowane w leczeniu niewydolności żylnej i limfatycznej, a także w zapobieganiu powstawania zakrzepów.
Pończochy JOBST® to obecnie marka BSN-medical.