Ciąża i hormony
Posiadanie dziecka jest jednym z najbardziej poruszających wydarzeń w życiu kobiety! Ale ciąża niesie ze sobą również szereg zmian. Żeńskie hormony niezbędne do utrzymania ciąży wpływają niekorzystnie na elastyczność naczyń krwionośnych, powodując ich rozszerzenie i zastój krwi w żyłach. Hormony zwiększają też lepkość krwi co sprzyja tworzeniu się skrzeplin. Ponadto zwiększający się ciężar dziecka i ucisk na żyły biodrowe przez powiększającą się macicę powoduje utrudniony odpływ krwi z żył w nogach.
Zakrzepica u ciężarnych najczęściej rozwija się w odcinku biodrowo – udowym żył, a u 90% kobiet objawy występują tylko na lewej nodze. Ryzyko wystąpienia zwiększa się znacznie, gdy poród odbywa się przez cesarskie cięcie lub po porodzie kobieta długo pozostaje w łóżku.
Zakrzepica u kobiet ciężarnych jest często niezauważalna. Obrzęki i bóle nóg często są bagatelizowane i uważane za typowe dolegliwości dla tego stanu. Na zmęczone i opuchnięte nogi uskarża się prawie każda kobieta w ciąży.
Dlatego przez cały okres ciąży najlepiej jest nosić uciskowe wyroby: podkolanówki, pończochy lub specjalne rajstopy dla kobiet w ciąży! Po pierwsze, dbają one o piękny wygląd nóg i zapobiegają występowaniu obrzęków nóg i stóp. Po drugie, skutecznie zmniejszają ryzyko zakrzepicy.
Także stosowanie leków hormonalnych, takich jak środki antykoncepcyjne zawierające hormony żeńskie – estrogeny, jak również kombinację estrogenów i pochodnych progesteronu, zmienia właściwości krzepnięcia krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej, a w starszych grupach wiekowych również tętniczej. Szczególnie zakrzepicę mogą wywołać leki starszej generacji, zawierające dużą ilość estrogenów, jednak obecnie są one coraz rzadziej stosowane. Ryzyko zakrzepicy wzrasta, gdy występuje genetyczna predyspozycja do zakrzepicy, kobieta jest otyła i pali papierosy.
Przebyta już raz zakrzepica stanowi czynnik ryzyka wystąpienia nowego epizodu zakrzepicy. Dlatego po zakrzepicy zdecydowanie odradza się stosowanie antykoncepcji doustnej w postaci dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.