Unieruchomienie

W pewnych okolicznościach krew płynie wolniej, dzięki czemu zwiększa się jej ilość w naczyniach krwionośnych i wzrasta ryzyko powstania zakrzepów.

W pewnych okolicznościach krew płynie wolniej, dzięki czemu zwiększa się jej ilość w naczyniach krwionośnych i wzrasta ryzyko powstania zakrzepów. Zakrzepica może pojawić się bez żadnych dodatkowych czynników.

Na ogół, ryzyko zakrzepicy wzrasta, gdy krew zbiera się w żyłach znajdujących się w nogach. Już pozostawanie w łóżku dłużej niż 3 dni to powód, by zatroszczyć się o ten problem specjalnie.

Gips na nodze, usztywniające bandaże, ale także leżenie w łóżku w szpitalu czy w domu, nawet z powodu zwykłej infekcji naraża pacjenta na ryzyko powstania zakrzepicy. Po 40. roku życia ryzyko to rośnie wraz z każdą dekadą życia. Należy zachować czujność.

Leżąc nie tylko unieruchomione są nogi, ale także mięśnie nóg są rozluźnione. Bez wsparcia pompy mięśniowej krew żylna nie jest skutecznie transportowana w kierunku serca.

Spowolnienie przepływu krwi to prawdopodobnie najważniejszy czynnik powstawania zakrzepicy. Ale jest dobra wiadomość! Na ten czynnik można skutecznie wpływać. Ważna jest jak najszybsza mobilizacja chorego. Ruch chroni przed zakrzepicą. Dlatego tak ważne jest, by - jeśli jest tylko to możliwe - zabiegi i operacje wykonywać w znieczuleniu miejscowym, które nie wymagają pozostania w łóżku. Leżący pacjenci powinni mieć uniesione nogi, najlepiej 10-15 cm. Podczas leżenia pacjent powinien być mobilizowany do wykonywania ćwiczeń uruchamiających mięśnie łydki i staw skokowy. Bezwzględnie na nogi powinna być stosowana kompresjoterapia za pomocą specjalnych przeciwzakrzepowych pończoch uciskowych dla osób leżących.

Tempo przepływu krwi jest w dużym stopniu zależne od średnicy naczynia przez które przepływa. Ciśnienia wywierane przez pończochy przeciwzakrzepowe powinny być na poziomie 18 mmHg w okolicy kostek i stopniowo zmniejszać się w kierunku pachwiny do 8 mmHg. Niższe ciśnienia nie będą skuteczne, wyższe nie będą tolerowane. Pończochy takie zwężają średnicę żył i tempo przepływu krwi wzrasta od 160% do 200%.

Najlepsze w profilaktyce przeciwzakrzepowej są pończochy do pachwiny, aby prędkość przepływu krwi zwiększała się aż do dużych żył biodrowych. Jednak w niektórych sytuacjach, gdy opatrunki są na udzie i w okolicy stawu biodrowego, przydatne mogą się okazać podkolanówki przeciwzakrzepowe.

Wyroby przeciwzakrzepowe dostępne są w wielu rozmiarach pozwalających dopasować je dla pacjentów o różnych kształtach nóg. Jeśli jednak nogi są bardzo zniekształcone, znajdują zastosowanie bandaże o dużym naciągu (long stretch).

Dodatkowo pomocne może okazać się podanie leków przeciwzakrzepowych.