Zapobieganie zakrzepicy

Zakrzepica żył głębokich to groźna choroba, w skrajnych przypadkach zagrażająca życiu. Na szczęście incydenty zakrzepicy są stosunkowo rzadkie: choruje na nią każdego roku około 0,1% populacji. Zidentyfikowano czynniki wpływające na jej pojawienie się i wielu z nim można skutecznie przeciwdziałać.

Zakrzepica żył głębokich to groźna choroba, w skrajnych przypadkach zagrażająca życiu. Na szczęście incydenty zakrzepicy są stosunkowo rzadkie: choruje na nią każdego roku około 0,1% populacji. Zidentyfikowano czynniki wpływające na jej pojawienie się i wielu z nim można skutecznie przeciwdziałać.

Za pomocą kilku prostych środków, które są łatwe do zastosowania w codziennym życiu, można zmniejszyć ryzyko zakrzepicy. Należą do nich odpowiedni ruch, zdrowa dieta, stosowanie się do zaleceń lekarza i stosowanie kompresjoterapii stymulującej krążenie krwi.

Dbałość o zdrowie żył jest bardzo ważna. Zbadaj o układ żył kończyn dolnych wykonując nieinwazyjne bandanie USG-Doppler. Określi ono, czy są zakrzepy w żyłach, zobrazuje też ewentualne zakrzepice z przeszłości, które mogły przebiegać bezobjawowo.

Mimo, że najgroźniejsza jest zakrzepica, która dotyczy żył głębokich, należy likwidować niewydolność żył powierzchniowych, czyli popularne żylaki. Oba układy żył są połączone i zły stan żył powierzchniowych może stymulować pojawienie się skrzeplin w układzie żył głębokich. Bezwzględnie należy o to zadbać przed planowanymi operacjami, szczególnie ortopedycznymi i w obrębie jamy brzusznej.

Zdrowe żyły zapewnia przede wszystkim ruch! Każdy sport i ćwiczenia, które uruchamiają staw skokowy i mięśnie łydek są idealne, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy. Nordic Walking, spacery, pływanie, jazda na rowerze – należy być po prostu aktywnym!

Ale też siedząc czy stojąc, np. w pracy, poruszaj stopami: na przemian palce i piety w górę, kręcenie stopą kółek, czy ósemek. Te ćwiczenia mogą uratować życie w podróży, szczególnie samolotem, podczas długiej podróży, kiedy wiele godzin pozostajemy w bezruchu.

Nie można dopuścić do odwodnienia. Pijmy dużo, najlepiej wodę i herbatki czy soki owocowe. Kofeinę i napoje alkoholowe mają działanie odwadniającego, dlatego należy pić z umiarem, a gdy wystąpi zakrzepica wykluczyć całkowicie.

Kobiety w ciąży powinny szczególnie zwracać uwagę na obrzęki i bóle nóg, konsultując z lekarzem niepojące objawy. Profilaktycznie wskazane jest noszenie podczas całej ciąży wyrobów uciskowych, najlepiej w 2. klasie ucisku.

Przed decyzją o podjęciu terapii hormonalnej, nawet pod postacią tabletek antykoncepcyjnych, ważne jest sprawdzenie, czy incydenty zakrzepowe były w przeszłości oraz sprawdzenie, czy zakrzepica nie występowała w rodzinie.

Podczas leczenia choroby nowotworowej stan żył powinien być monitorowany i wdrożone leczenie lub profilaktyka przeciwzakrzepowa.

Jeśli wystąpi zakrzepica, szybkie leczenie jest kluczowe. Następujące objawy wskazują na zakrzepicę żylną:

  • noga puchnie i obrzęk jest trudny do uciśnięcia,
  • kostki, podudzia lub całe nogi są opuchnięte,
  • skóra ciepła i zaczerwieniona,
  • żyły są nadmiernie wypełnione,
  • ból, który nasila się przy chodzeniu.

Przy pojawieniu się tych sygnałów należy natychmiast skontaktować się z lekarze, najlepiej takim, który dysponuje aparatem USG i wykona badanie USG-Doppler! Rozwój zakrzepicy może być zatrzymany poprzez podanie leków przeciwzakrzepowych i odpowiednich wyrobów kompresyjnych.