Operacja
Nasze ciało jest prawdziwym cudem natury! W celu ograniczenia utraty krwi, na uszkodzenie odpowiada zwiększoną krzepliwością krwi. Ale w wyniku tych naprawczych procesów może powstać niepożądany zakrzep. Nie ma znaczenia, czy jest to wypadek czy rana operacyjna. Oznacza to, że nawet po operacji, która ma przywrócić zdrowie, wzrasta ryzyko zakrzepicy.
Wszelkie urazy, wylewy, siniaki, zakażenia, zapalenia lub oparzenia mogą powodować uszkodzenie ściany naczynia. Procesowi krzepnięcia sprzyja obecność fragmentów tkankowych, kolagenu i cząsteczek tłuszczu w obrębie żył. Operacje często prowadzą do uwolnienia się tych materiałów do krwioobiegu, co sprzyja tworzeniu się zakrzepów krwi.
Gojenie się zmian po interwencji chirurgicznej to proces. Dlatego nawet tydzień po operacji może wystąpić zakrzepica, nawet, gdy pacjent został już wypisany ze szpitala i jest już w domu.
Wraz z wiekiem naczynia staje się mniej elastyczna, co sprzyja zastojom krwi żylnej. Pacjenci, którzy już mieli zakrzepicę również są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Otyłość i choroba nowotworowa to dodatkowe czynniki, które powinny być brane pod uwagę.
Ryzyko zakrzepicy wzrasta znacznie, gdy pacjent jest po niej unieruchomiony i pozostaje po zabiegu w łóżku.
Dlatego tak ważne jest szybkie uruchomienie pacjenta, a także stosowanie – jak tylko jest to możliwe – znieczulenia miejscowego, po którym pacjent szybko wraca do pełnej sprawności ruchowej.
Zawsze też zabiegi przezskórne czy endoskopowe zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów.
Mimo, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może rozwinąć się po każdej większej operacji, szczególnie podatne są osoby po zabiegach w obrębie kończyn dolnych i miednicy.
Szczególnie wysokie ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest po operacjach:
- ortopedycznych (endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego, operacje kości miednicy),
- duże operacje na jamie brzusznej, w tym ginekologiczne, urologiczne,
- operacje neurochirurgiczne,
- operacje kardiologiczne.
Im dłuższy zabieg, tym ryzyko rośnie.
Pacjenci w trakcie i po zabiegach chirurgicznych powinni być zaopatrzeni w pończochy (lub podkolanówki) przeciwzakrzepowe: inne dla pacjentów wymagających leżenia po zabiegach, innych dla chodzących. To profilaktyka prosta w stosowaniu, dostępna, tania i – jeśli dobrze dobrana – bez działań ubocznych. Zwiększając szybkość przepływu krwi w naczyniach żylnych, zapobiega zastojom i tworzeniu się zakrzepów, tak łatwych to formowania w wyniku interwencji chirurgicznych.