Co to jest zakrzepica?

Pewnie już nie raz skaleczyliście sobie palec. Wtedy skrzepianie się krwi to duża zaleta: powstaje strup, który zamyka brzegi rany! Czynniki krzepnięcia, są zawsze we krwi, ale w formie nieaktywnej.

Pewnie już nie raz skaleczyliście sobie palec. Wtedy skrzepianie się krwi to duża zaleta: powstaje strup, który zamyka brzegi rany! Czynniki krzepnięcia, są zawsze we krwi, ale w formie nieaktywnej. Jeśli jest uraz, krążące w osoczu krwi nieaktywne czynniki krzepnięcia zaczynają się wzajemnie aktywować. Proces ten powoduje, że płytki krwi (trombocyty) nakładają się na siebie i zamykają otwarte rany. Organizm broni się w ten sposób przed wykrwawieniem, zamyka ranę i stara się zabezpieczyć organizm przed wnikaniem patogenów. Zaistnienie tych procesów krzepnięcia krwi, lecz w niewłaściwym czasie, może mieć negatywne konsekwencje. Powstanie zakrzepu krwi (skrzepliny) w niewłaściwym miejscu może zatrzymać przepływ krwi w całości lub w części, a tym samym zatrzymać dopływ krwi do tkanek i narządów. Tak powstaje zakrzepica.

Zakrzepy krwi mogą tworzyć się w każdym naczyniu zarówno w tętnicy jak i w żyle, we wszystkich częściach ciała. W zależności od tego, gdzie się pojawią, powodują różne objawy.

Zakrzep w tętnicy, czyli naczyniu krwionośnym rozprowadzającym krew z serca do narządów, może spowodować w skrajnym przypadku groźny dla życia zawał serca lub udar mózgu.

Częściej powstają takie skrzepliny w żyłach, czyli w naczyniach odprowadzających krew z narządów z powrotem do serca, w szczególności w nogach i miednicy. Są one klasyfikowane jako zakrzepica żył powierzchniowych (zapalenie żył) lub zakrzepica żył głębokich.
Zapalenie żył powierzchniowych powstaje najczęściej z powodu żylaków, czy poszerzonych i poskręcanych żył, w których zalega krew. Zapalenia żył nie należy lekceważyć, może być przyczyną rozwoju zakrzepicy żył głębokich i w skrajnych przypadkach zatorowości płucnej. 
W przeciwieństwie do zapalenia żył, pojawienie się zakrzepu w żyłach głębokich jest bardziej niebezpieczne. Wymaga to szybkiej interwencji medycznej. Jeśli tak się nie stanie, może skutkować to rozwojem tak zwanego zespołu pozakrzepowego, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmiertelnego zatoru tętnicy płucnej.

Dlatego w przypadku zakrzepicy żył głębokich, wymagana jest natychmiastowa interwencja lekarza specjalisty. Możliwości leczenia obejmują:

  • leczenie farmakologiczne, 
  • pończochy, czy podkolanówki kompresyjne lub 
  • interwencje chirurgiczne.

Najważniejsze przyczyny powstawania zakrzepicy żylnej to brak ruchu, czynniki dziedziczne lub (i) uszkodzenie ścian naczyń.